۱۳۹۵ آبان ۲۳, یکشنبه

صفحه خبری

آمار بالای گزارش‌های مربوط به کودک‌آزاری در ایران

خبرگزاری هرانا ـ رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران ضمن اشاره به عدم وجود دستورالعمل اجرایی در مراکز درمانی برای مواجهه با کودک‌آزاری از زیاد بودن تعداد گزارش‌های مربوط به کودک‌آزاری خبر داد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، فاطمه دانشور به برگزاری نهمین جلسه ستاد کاهش آسیب‌های اجتماعی وزارت بهداشت در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: “دستور جلسه این نشست مربوط به زمان‌هایی بود که پرسنل مراکز بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت با موارد کودک‌آزاری برخورد می‌کنند و اینکه در چنین زمان‌هایی باید چه رفتارهایی داشته و چه واکنشی نشان دهند؟”
وی با تاکید براینکه در حال حاضر دستورالعمل مشخصی در این زمینه وجود نداشته و برخورد‌ها متفاوت و سلیقه‌ای است، ادامه داد: “همچنین در صورت مداخله کادر بیمارستان در چنین مواردی حمایت‌های قانونی لازم وجود ندارد”.
دانشور اظهار کرد: “در این جلسه قرار شد؛ کارگروه تخصصی‌تری متشکل از نمایندگان سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف همچون بهزیستی، وزارت بهداشت، قوه قضائیه، سمن‌ها و… شکل بگیرد و در این کارگروه نسبت به تدوین دستورالعمل اجرایی نحوه برخورد مراکز درمانی با موارد کودک‌آزاری اقدام شود”.
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: “تاکنون این طور مشاهده شده‌است که اگر پرسنل بیمارستان نسبت به وقوع کودک‌آزاری شک کنند و پدر احساس کند که این مسئله می‌تواند؛ برایش مشکلات قانونی ایجاد کند، فرزند خود را با‌‌ همان حال بد از مرکز مذکور خارج کرده و از دسترس کادر درمانی دور می‌کند که این موضوع می‌تواند؛ صدمات جبران‌ناپذیری را برای کودک داشته باشد”.
***
روزانه۴۷هزار و ۷۰۰ دختر زیر ۱۰ سال ازدواج می کنند 
به گزارش ایسنا و بنا بر گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران، در بعضی کشورها و جوامع، هنگامی که دختری ۱۰ ساله و به بلوغ نزدیک می شود، نه تنها به عنوان فردی ناتوان از هرگونه تصمیمی گیری تلقی می‌شود، بلکه به صورت یک کالا برای فروش، تجارت، و یا قاچاق یعنی به منظورازدواج، فرزند آوری، کار بدون دستمزد و استثمار جنسی بکار گرفته می‌شود.
روزانه ۴۷ هزار و ۷۰۰ دختر که بسیاری ازآنان ۱۰ ساله هستند در معرض خطر ازدواج اجباری و زودرس هستند.
عموما ازدواج دختران با بارداری همراه است که آن نیز دختران را با خطرات در زمینه‌های بهداشتی و محدودیت های تحصیلی روبرو می کند و در نتیجه فرصت های کاری و استقلال از آنان سلب می شود.
برای میلیون‌ها دختر، رسیدن به سن بلوغ، شروع یک عمر فقر، ناتوانی و فرصت‌های از دست رفته است. درها به رویشان بسته می‌شود و دیگر زندگی آنان متعلق به خودشان نیست. این بی‌عدالتی غیر قابل بخشش وتجاوزی به حقوق اساسی یک دختر است.
وقتی دختری از حقوق خویش بهره‌مند گردد، بتواند به مدرسه برود، سالم باقی بماند و از خطر ازدواج و بارداری زودرس ایمن باشد، با احتمال بیشتری به شکوفایی کامل خویش در دوران بزرگسالی می‌رسد. او برای یافتن کار، درآمد مناسب و دستیابی به فرصت‌ها، آماده‌تر خواهد بود.
گزارش وضعیت جمعیت جهان نشان می‌دهد دخترانی که از تحصیل، بهداشت و حقوق خود بهره‌مند شده اند، می‌توانند در بزرگسالی درآمد خود را سه برابر کنند و درآمد و کارآیی بالاتر موجب پیشرفت همه کشورهاست.
تنها طی ۱۵ سال آینده، تمامی کشورهای در حال توسعه این فرصت را دارند تا ۲۱ میلیارد دلار درآمد کسب کنند و یا همان مقدار را از دست بدهند و این به سرمایه‌گذاری در رفاه، تحصیل و استقلال دختران ۱۰ ساله بستگی دارد.
از آنجایی که تعداد کشورهای در حال توسعه زیاد است، این عدد ممکن است به نظر کوچک آید ولی برای هر دختر، دارای مزیت چشمگیری است.
گزارش وضعیت جمعیت جهان بیانگر این است که آینده جمعی ما به چگونگی حمایتمان از ۶۰ میلیون دختر ۱۰ ساله امروزی بستگی پیدا می کند که در آستانه بلوغ و در مسیر بزرگسالی قرار گرفته‌اند.
دختران ۱۰ ساله امروز، در ۲۰٣۰ هنگامی که پیشرفت دستور کارتوسعه سازمان ملل سنجیده می شود، ۲۴ ساله خواهند بود هدف این دستور کار توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار است تا هیچ‌کس نادیده گرفته نشود.
هنگامی که هر دختر ۱۰ ساله امروزی سالم، تحصیلکرده، موثر و مولد باشد، موفقیت این برنامه توسعه محک خواهد خورد.
یک دختر ۱۰ ساله با حمایت خانواده، جامعه، کشور و با دستیابی کامل به حقوق خود می تواند به شکوفایی برسد و آینده‌ای را بسازد که همگی ما خواهانش هستیم
».
ماهنامه رهایی زن سری سوم شماره پنجاهم

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر