۱۳۹۵ آذر ۱۱, پنجشنبه

در راه توانمندسازی خویش برای مقابله با سرطان پستان -


هر زنی می خواهد بداند که چه کاری از دستش برمی آید تا خطر سرطان پستان را برای خودش کاهش دهد. برخی از عوامل سرطان پستان – مانند زن بودن، سن شما، عوامل ژنتیک شما – قابل تغییر نیست. عوامل دیگر – مانند وزن اضافی، ورزش نکردن، سیگار کشیدن، غذاهای ناسالم – می تواند با تصمیم گیری تغییر کند. با انتخاب سالم ترین گزینه های ممکن برای شیوه زندگی، شما می توانید قدرتمند شوید و خطر سرطان پستان خود را تا حد امکان کاهش دهید.

از عوامل خطر سرطان پستان:


مواد شیمیایی در پلاستیک

هر کجا که کار و یا زندگی میکنید دائم در تماس با مواد پلاستیکی هستید. ظرف های غذا و نوشیدنی، برخی بشقاب های یکبار مصرف، و بطری های حاوی مواد آرایشی و یا نظافت همه از مواد شیمیائی پلاستیک ساخته شده اند. پژوهش نشان می دهد که تمام وسائل پلاستیکی  بر اثر سائیدن و یا گرما مواد شیمیائی خود را آزاد میکنند که بعضی از این مواد شیمیائی مثل bisphenol A، که به اختصار BPAگفته می شود، سرطان زاست .

BPA ترکیب ضعیفی از استروژن است که در خیلی از تولیدات پلاستیکی و روکش داخلی کنسروهای غذائی و شیر خشک بچه ، مواد پوشاننده دندان، و روی قسمت براق کاغذ های رسید (برای تثبیت جوهر) وجود دارد. فعالیت این شبه استروژن، مانند بسیاری دیگر از مواد شیمیایی در پلاستیک ها، باعث مختل شدن هورمون ها میشود. این اختلال هورمونی، از راه تقلید یا مسدود کردن هورمون ها، تنظیم هورمون های بدن را به هم میریزد . از آنجائیکه استروژن عامل رشد و گسترش سرطان پستان با گیرنده هورمونی مثبت است، خیلی از زنان سعی میکنند تا می توانند از استفاده ظروف پلاستیکی که می تواند مانند استروژن عمل کند دوری کنند.

BPA روی مغز جنین هم اثر میگذارد. در تحقیقی که در سال 2011 شد نشان داد که زنان بارداری که میزان  BPA در ادارشان زیاد است بیشتر صاحب دخترانی شدند که دچار پیش فعالی، اضطراب و افسردگی هستند. این علایم حتی در دختران سه ساله هم دیده شده است. اماهنوز مشخص نیست که چرا پسر ها دچار این عوارض نمی شوند.

اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:

گرچه پرهیز از همه مواد پلاستیگی تقریبا ناممکن است، سعی کنید تا آنجا که امکان دارد از پلاستیک کمتر استفاده کنید مخصوصا اگر باردار هستید، و هیچوقت پلاستیک را برای بسته بندی غذا استفاده نکنید.

برای اینکه کمتر در معرض BPA باشید:

·       از بطری آب شیشه ای ، فلزی و یا سرامیک و نیز از آب شیر استفاده کنید.
·       از غذاهای کنسروی و شیر خشک کنسروی برای کودک کمتر استفاده کنید.
·       برای کودک، از شیشه شیری استفاده کنید که بر آن " BPAندارد" نوشته شده است.
·       از دست زدن به کاغذهای رسید که از صندوق فروشگاه بیرون می آید، پرهیز کنید. اگر رسید خرید (به جز کاغذ کپی کربنی) گرفتید، آن را در ظرف های بازیافتی نریزید چون مواد شیمیائی را به بقیه مواد پخش می کند.
·       با دقت به ته مواد پلاستیکی که علامت بازیافت با شماره 7 دارند نگاه کنید. اگر نشان یک برگ یا “PLA”  در کنار آن نمی بینید، ممکن است که حاوی  BPA باشد. به جدول زیر برای اطلاعات بیشتر درباره نوع پلاستیک ها نگاه کنید.

برای پرهیز از دیگر مواد شیمیائی پلاستیک:

·       غذا ها را در ظرف و یا کیسه پلاستیکی نپزید.  مواد شیمیائی داخل پلاستیک وارد غذا هائی که در ظرف پلاستیکی گرم شده اند میشود.
·       از ظروف شیشه ای و چینی و تابه و قابلمه فلزی روکشی برای غذا و نوشیدنی استفاده کنید به ویژه اگر غذا گرم است.
·       پلاستیک های دارای علامت بازیافتی 2، 4 و 5 معمولا اشکالی ندارند. پلاستیک های دارای علامت 7 اگر علامت برگ یا “PLA”  داشته باشند، اشکالی ندارند. علامت بازیافتی با شماره نشانگر نوع پلاستیکی است که به کار گرفته شده است.
·       علامت بازیافتی 1 هم اشکالی برای استفاده ندارد، اما نباید بیشتر از یک بار استفاده شود. همه ظرف های پلاستیکی را دور از آفتاب و گرما نگه دارید.
برای مصرف پلاستیک به علائم زیر که روی ظرف های پلاستیکی چاپ شده است  توجه نمائید.

اگر جدول زیر قابل مشاهده نیست، لطفا پیوست را ببینید.

  
منبع:

توجه کنید که بطری های نوشیدنی پلاستیکی که با عنوان "بدون BPA"  یا "BPA Free"  تبلیغ می شوند، و دارای BPS  یا Bisphenol A Substitutes هستند، به همان اندازه مضر هستند زیرا آنها نیز دارای مختل کننده های هورمونی هستند.This information is brought to you by STAR for Breast Cancer www.STAR4BreastCancer.org

ماهنامه رهایی زن سری سوم شماره پنجاه و یکم

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر