۱۳۹۵ اسفند ۱, یکشنبه

بررسی پایمال شدن حقوق زنان در ایران و افغانستان

مصاحبه شاهین کاظمی با مرضیه آدمی عضو و مدافع فعال حقوق زنان ایران  و ماریا یوسفزی عضو و فعال حقوق زنان افغانستان
شاهین کاظمی ابتدا در مورد وضعیت زنان در دو کشور ایران و افغانستان میپرسد و اینکه در ماههای اخیر چه اتفاقاتی برای زنان و دختران در آنجاها افتاده؟
ابتدا مرضیه آدمی به شرح وضعیت اسفناک و نقض حقوق زنان و دختران در ایران میپردازد.
با سلام و درود خدمت تمامی هموطنان و همنوعان عزیزم در جای جای جهان .
من مرضیه آدمی سالهاست که  فعال حقوق بشر وعضو سازمان رهایی زن و مدافع حقوق زنان هستم  .
خوشبختانه امروزه مردم آگاه شده اند و از طریق اینترنت در جریان اخبار و اتفاقات روز قرار میگیرندبه همین دلیل همه خیلی خوب میدانیم که در ایران زنان چه ها میکشند و چه بر سرشان میآورند .
از همان دختر بچه 8 ساله که وادارش میکنند و محکوم است باینکه پدر یا برادر و در صورتی که اینها نباشند عمو تصمیم بگیرد که این دختر بچه به خاطر مقداری پول و به دلیل فقری که در طول این 38 سال در ایران  شدت یافته و آنهم عاملش سردمداران رژیم جمهوری اسلامی است و مردم را به اندازه ای تحت فشار گذاشته که برای ادامه زندگی فلاکت بارشان دست به هر کار ناپسندی بزنند و مرتب شاهدیم که پدر برای سیر کردن شکم خانواده اش یکی یکی اعضای بدنش را  میفروشد.  میفروشد و یا مادر تن فروشی میکند تا چند روزی زندگیشان بگذرد .یا اینکه وقتی پدر میبیند نمیتواند دخترش را تامین کند در حالیکه دخترخردسالش عروسکش را در بغل دارد اجبارا آن طفل معصوم را در آغوش پیرمردی پولدار و حریص و شهوتران قرار میدهد عزیزانم بیایید کمی به این معضلات که دامنگیر جامعه مان شده بیندیشیم .چه دلیلی داره ؟
چرا ما باید این ظلم و ستم را بپذیریم؟
تا کی بیتفاوت بنشینیم و شاهد و ناظر فدا و فنا شدن قشر دختران و زنان ایران باشیم؟
تا کی مظلومیت ؟
تا کی سکوت اختیار کردن؟
این را باید بدانیم  که تا ما با هم به پا نخیزیم و دست بکار نشویم و از حقوق خودمان  دفاع نکنیم همنوعان عزیزم مطمین باشید  هرگز به جایی نمیرسیم و با بی تفاوتی و سکوت ما آخوندهای سیری ناپذیر روز به روز جسورتر  و قویتر شده و قوانین سختگیرانه  و متحجرانه تری علیه زنان  وضع میکنند و به آنجایی که آرزوی دیرینه شان بوده که آنهم چیزی جز خانه نشین کردن زنان و دختران نبوده و نیست .
همانطور که در جریان هستید طی سالهای اخیر بسیاری از رشته های تحصیلی دانشگاهی را برای زنان حذف کردند و خیلی از مشاغل را هم همیظور .
خب شما میدانید که اگر ماها جلوی این اقداماتشان را نگیریم در سالهای آینده با ما و فرزندانمان چه میکنند ؟
جسارت آنها بحدی زیاد شده که زن برای انتخاب شغل و رفتن سر هر کاری باید شوهرش اجازه دهد .
یا اینکه برای خروج از کشور به هر دلیلی  اگر  برای شرکت در مسابقات جهانی و یا دیدن فامیلش باشد .
یعنی اگر آقا بالا سرش که حاکم مطلق اوست راضی به آن کار باشد .
 مرد است که باید بجای زن برای هر کار یا قدمی که برمیدارد تصمیم بگیرد .
عزیزانم ما به هیچ وجه نباید زیر بار چنین ظلمی برویم و نمیپذیریم و صدای مظلومیت زنان ایران را من به شخصه تا جایی که بتوانم و نفس در بدن دارم به گوش جهانیان و مجامع حقوق بشری میرسانم و تمام اعمال ضد حقوق بشری را که بر سر هموطنانم چه در زندانها و چه در خارج از زندان میآورند برملا کرده و به هر جایی میرسانم و اجازه نخواهم داد که بیشتر از  به آنها  ظلم کنند و بهترین دختران و زنانمان فدای عقده ها و کینه توزیهای عوامل رژیم دیکتاتور جمهوری اسلامی شوند .
و در ادامه ماریا یوسفزی به وضعیت دردناک دختران و زنان افغانستان میپردازد.
با درود و سلام به بینندگان تلویزیون رهایی زن .
من ماریا یوسفزی شهروند افغان در سوید و مدافع حقوق زن و حقوق بشر و کودکان هستم.
همانطور که بارها در این مورد  گفتیم ولی کو گوش شنوا ؟کو قانونی که به زنان حق دهد ؟
 افغانستان یک مملکت صنعتی و مذهبی است و گروههای تندرو مثل طالبان و داعش و غیره  علیه زن تلاش میکنند و روز به روز هم رو به افزایشند .
زنان تیرباران میشوند .سوزانده میشوند دختر خردسال به نکاح مرد 50 ساله در میآید .و مثل جنس مبادله و یا فروخته میشود .و دختر وسیله عشرت برادر خود میشود و اینجور مسایل سنتی شده و دولت افغانستان تا بحال  نتوانسته  قانون منع خشونت علیه زن را تصویب کند و اگر هم شده  آنرا عملی نکرده بطوری که در 6ماه اول سال گذشته 9400 خشونت علیه زنان صورت  گرفته که شامل .قتل .زنا.سوزاندن.شکنجه.فروختن و خشونتهایی که در فانون بشریت نبوده .
شاهین کاظمی میپرسد .
بطور مشخص در مورد قتلها و یرخوردها ی خشونت آمیزی که بنام ناموس و غیرت با زنان در کشورهایی مثل ایران و افغانستان میشود چه صحبتی دارید ؟
ماریا یوسفزی.
قتلهای ناموسی فقط در مورد زنان صدق میکند و زن است که قربانی این خشونتها شده .بطور مثال یک زن افغانی در سوید چون نمیخواست چادر سرش کند شوهرش با چادر خفه اش کرد .
یا خانمی در پاکستان بنام قندیل 22ساله بخاطر اینکه افشا کرده بود که آخوند محلی از او درخواست ارتباط نامشروع داشته برادرش به خاطر اینکه ناموسش پایمال شده او را خفه کرد .
این قتلهای ناموسی   بنام ناموس  و دین و مذهب  در ایران و افغانستان و پاکستان صورت میگیرد .یا چند وقت پیش زنی که توسط شوهرش شکنجه شد و طفل 6 ماهه اش را سقط کرد .اینها بهانه هایی است که فقط  زن باید قربانی شود .
و مرضیه آدمی در ادامه در مورد ظلم و ستم به زنان در ایران بخصوص در جامعه کرد و در کردستان میپردازد .با توجه به ظلم مضاعفی که بر زنان میرود در این مناطق از همه دردناکتر قتلهای ناموسی است که بیداد میکند بطور مثال چند وقت پیش پدری دختر دانشجوی خود را به صرف اینکه با یک پسر همکلاسیش صحبت کرده بود در حالیکه بین آن  هیچ رابطه نامشروعی یا خلاف اخلاقی صورت نگرفته بود خیلی راحت آن دختر معصوم را جلوی دانشگاهش به قتل رساند .
و از این قبیل جنایات خیلی به وقوع پیوسته و میپیوندد.یا بارها دخترانی که نمیخواسته اند با مردی که مدنظر پدرشان است ازدواج کند کشته شده .
و موارد زیادی را سراغ داریم که دختری را که به زور به ازدواج مردی در آورده اند و او نتوانسته به زندگی با شوهر ناخواسته اش ادامه دهد و از پدر یا برادرش خواسته که حمایتش کنند که از شوهرش طلاق بگیرد .نه تنها حمابتش نکرده بلکه او را یا آتش زده و یا به قتل رسانده اند .
و باز موارد بیشماری از خودسوزی دخترانی را داریم که وقتی دختر نخواسته با مرد مورد نظر خانواده اش ازدواج کند و مخالفت کرده و تمام سعی خود را کرده که انها را از این تصمیم ناعادلانه و غلط در موردش منصرف کند و موفق به این کار نشده  آخر سر مجبور شده  بعنوان اعتراض به درخواست  اطرافیانش خودش را آتش زند و به این ترتیب جانش را از دست داده .
و حال این سوال پیش میآید که چرا
.چرا زنان این همه بلا باید سرشان بیاید؟؟؟
جوابش اینست که همه ء این مصیبتها ناشی از همان قوانین قرون وسطایی و مزخرفی است که در آن هیچ نکته ء مثبتی که به نفع زنان باشه در آن گنجانده نشده و یا اصلا در عمل بهش عمل نمیکنند .
شاهین کاظمی.
بطور مشخص میخواستم از شما بپرسم با توجه به این برخوردهایی که بر اساس قانون و سنتهای اسلامی با زنان میشود دولتمردان و دولت چه برخوردی با این افراد قاتل میکند؟؟
 حاکمانی که در ایران و افغانستان هستند با این اشخاص که به حقوق زنان و خواهران و مادرانشان تجاوز میکنندو دست به چنین جنایاتی میزنند آیا با آنها برخوردی قانونی میکنند ؟؟؟
مرضیه آدمی چنین پاسخ میدهد .نه هیچ وجه !ما تاکنون نمونه ای را ندیده ایم که وقتی مردی بخاطر مسایل ناموسی  خواهر یا دختر یا زنش را به قتل رسانده برخوردی جدی و قانونی با آنها بکنند .هر چند من با قصاص کاملا مخالفم ولی زمانی که مردی بدست مردی دیگر کشته میشود قاتل قصاص میشود ولی اگر زنی را بکشند قصاصی در کار نیست
هنوز وقت آن نرسیده  که قانونی به نفع زنان تصویب کنند ؟
کی میخواهند بداد این قشر از جامعه برسند؟
تا کی میخواهند  بطور غیرمستقیم مشوق مردان باشند برای سرکوب و کشتن و به چهارچوب کشیدن و در قفس نگهداشتن زنان ؟؟؟
ما هستیم که باید بجنگیم برای تغییر قوانین ضد زن  در کشورمان .
ماریا یوسفزی ادامه میدهد.
در افغانستان قاتونی وجود ندارد چون اگر وجود داشت مردان نمیتوانستند از طفلهای زیر سنی که بخاطر مشکلاتی که در زندگی دارند مورد  سو ء استفاده قرار دهند .دولت افغانستان هرگز جلوی چنین مردانی را نمیگیرد
حقوق بشر در این کشور فورمالیته است و قوه اجرایی ندارد
شنیده میشود که در این کشور دموکراسی و آزادی برای زنان در پارلمان و وزارت  وجود دارد در حالیکه این ظاهر مسیله است چون در اصل آنها با دولت یکی هستند
این را باید بگویم که زن همیشه قربانی قانون و ناموس و خشونت است .
شاهین کاظمی میپرسد.
پیشنهاد شما برای دستیابی به حقوق اصلی و اولیه ء زنان در سراسر دنیا چیست؟؟
مرضیه آدمی در پاسخ باین سوال گفت .
به نظر من تنها راه برای رسیدن به حقوق مسلم زنان اینست که حتما بایستی کمپینی جهانی تشکیل بدهیم و در این زمینه اطلاع رسانی کرده و دست به دست هم دهیم و کسانی که برایشان امکان داره و میتوانند فعالیت کنند ما را همراهی کرده تا بتوانیم صدای مظلومیت زنان را که همه میدانیم چقدر تحت فشار هستند بوده و صدای آنها باشیم .
ماریا یوسفزی در تایید گفته های مرضیه گفت مردم باید آگاه شوند .زنان  باید حرکت کنند .و کمپینی تشکیل دهیم  و با ما همصدا شده و برای دفاع از حقوق زن و حقوق انسانها یکی شویم تا به حقوقمان برسیم تا مشکل خشونت از بین برود و برای این هدف باید از خانه و خانواده حرکت شروع شود .
شاهین میپرسد .
نقش سازمان رهایی زن را در این کار چگونه میتوانید بیان کنید؟؟
مرضیه آدمی در پاسخ گفت .
بنظر من سازمان رهایی زن در رسیدن به این هدف نقش بسزایی دارد .چون من سالهاست که با این سازمان همکاری  داشته و دارم و مطمینم که اطلاع رسانیشان چه از تلویزیون کانال یک  در امریکا و چه از طریق سایتها و فیسبوکشان و نشریات ماهانه شان که ما اعضای سازمان هر ماه مقالاتی در مورد اتفاقات و حوادث جاری در کشورمان که  بوقوع  پیوسته تهیه میکنیم تا صدای تظلم خواهی زنان و مردم را از طریق مسیولان و عوامل آزادیخواه سازمان رهایی زن بگوش جهانیان برسانند .و بانوی همیشه در صحنه و فعال سازمان مینوی همتی عزیز اخبار و مطالب ما را بسیار جامع و کامل به صورت مکتوب و  یا به صورت  صوتی و تصویری به سمع و نظر جهانیان میرسانند که خوشبختانه خوانندگان و بینندگان فراوانی دارد و فعالیتهای پیگیرشان باعث شده که روز بروز بر تعداد افرادی که به سمت دفاع از حقوق زنان آمده بیشتر و بیشتر شوند و اینجا بر خود وظیفه  میدانم که از تمامی عوامل و دست اندرکاران سازمان رهایی زن تشکر ویژه ای بنمایم.
ماریا یوسفزی .
ضمن تشکر از عوامل سازمان رهایی زن و اینکه سالهاست با آنها همکاری دارد و زنان و مردان زیادی از طریق تلویزیون و نشریات سازمان  آگاه شده اند و اینکه  وقتی مردان آگاه شوند و حقوق انسانی  زنان را بدانند در کل به نفع جامعه است و در خاتمه از زنان افغان خواهش میکنم که آگاه شوند و حرکت کنند و ظلم را نپذیرند و سکوت نکنند چون سکوت خود نوعی جنایت است و از مینو همتی عزیز تشکر میکنم که همیشه وضعیت دردناک زنان افغان را منتشر کرده است .
در پایان شاهین با تشکر از مهمانان حاضر در جلسه و با آرزوی آزادی برای همهء اقشار جامعه مخصوصا زنان در آینده جلسه را به پایان رساندند

بامید آزادی ایران و افغانستان و تمامی کشورهای اسلامی تحت ظلم
و سرافرازی تمامی زنان در سراسر جهان            
 هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر