۱۳۹۶ فروردین ۲۳, چهارشنبه

گرامی باد 8 مارس نوید یک دنیای شاد و برابر! - ندای زنان ایران
هشت مارس روز جهانی زن را امسال در شرایطی گرامی میداریم که  با گذشت بیش از صد سال از مبارزات زنان کارخانه نساجی در شیکاگو آمریکا امسال شاهد عروج مبارزات زنان در سراسر دنیا برای حفظ کرامت انسانی زنان بوده ایم . به طوری که در هفته های گذشته زنان آمریکا واروپا برای صیانت از حقوق انسانی در جهان مارش عظیمی را در خیابانها براه انداختند و گفته شد که این یک جنبش است تا علیه حمله به حقوق بشر و حقوق زنان دست به اقدام بزند.
از طرح اقدامات ضد زن در امریکا تا غیر جنایی کردن خشونت به اصطلاح  "معتدل "خانگی در روسیه تا قانونی کردن ازدواج زیر 18 سال در بنگلادش با وجود داشتن بالاترین آمار ازدواج کودکان و تصویب لایحه های ضد زن در ترکیه 
 نشان از آن دارد که سرمایه داران و دولت ها و پارلمان هایشان برای عبوراز بحران های اقتصادی و کسب سود بیشتر تنها به سیاستهای ریاضتی اکتفا نکرده اند وبرای حل مشکلات اقتصادیشان میخواهند حقوق انسانی زنان را قربانی کنند. سیاستی که سالهاست در جامعه ایران به پشتوانه قوانین و لوایح ضد زن جاری است.
مبارزات زنان بر سر مقابله با قوانین واپس گرایانه جنسیتی یک جنبش جهانی است  که در برابر اقدامات ضد زن می ایستد همانطور که پیام هشت مارس جهانشمول بودن حقوق زنان است.
هشت مارس را که ندای برابر خواهی زنان است را فرصتی برای هم صدایی میدانیم وبانگ بر می آوریم که ما خواهان : 
 - تبعیض علیه زنان در تمامی قوانین حقوقی سیاسی ، اجتماعی، قضایی ،شغلی و تحصیلی رفع شود وزنان به عنوان یک انسان بالغ که صاحب اختیار حقوقی و قانونی نسبت به زندگی و بدن خود هستند ،به رسمیت شناخته شوند (تا مجبور نباشند برای انجام یک عمل جراحی پزشکی اجازه مردان خانواده را نیاز داشته باشد)

2-ممنوعیت های شهری مانند عدم حضور زنان دراستادیوم ها و دوچرخه سواری و موتور سواری لغو گردد و زنان بتوانند در تمامی رشته های ورزشی شرکت کرده و "قوانین حجاب" نباید مانع شرکت ورزشگاران در رقابت های جهانی باشد.
3-امنیت زنان در برابر هرگونه خشونت مانند اسید پاشی و تعرض و تجاوز درمحیط های کار و خیابان ودر چهارچوب خانواده ، تضمین شود وعلیه متعرضین به زنان در تمامی اشکال جسمی روحی و کلامی اعلام جرم شود و قربانیان تجاوز و خشونت های خانگی و اجتماعی مورد حمایت های قانونی قرار گیرند.
. 
4-.ختنه زنان به معنای مثله کردن اندام زنان یک جنایت است و باید ممنوع شود
همچنین  هرگونه دست بردن به بدن زنان تحت لوایحی مانند عقیم سازی زنان کارتون خواب باید ممنوع باشد.
5-بی حرمتی و خشونت قانونی به زنان در خیابان تحت عناوین طرحهای عفاف و حجاب  که دستمایه انواع خشونت به زنان میشود ،متوقف شود. آزادی پوشش حق اولیه زنان است.

6-برای حفظ حرمت و شان انسانی زنان و جلوگیری از رشد روز افزون آمار زنانی که به واسطه فقر و نداشتن حمایت های اجتماعی به کارتن خوابی و گورخوابی و
گرداب مافیای تن فروشی و قاچاق می افتند، تمام زنان بیکار بایداز حقوق بیکاری و مسکن و بیمه درمانی رایگان برخوردار باشند. 
77-تبعیض و تفکیک جنسیتی در موقعیت های شغلی و تحصیلی لغو گردد و زنان از مزد برابردر ازای کار برابر با مردان برخوردار باشند.
محدویت های شغلی برای زنان شاغل در کافی شاپ و رستوران و مدلینگ ،آرایشگاهها لغو گردد. و امنیت شغلی برای دستفروشان فراهم گردد.
داشتن شغل حق همه انسانهاست
.
88-زنان باید در چهارچوب خانواده از حق طلاق و حضانت فرزندان و حق سفر و اختیار شغل و باقی حقوق فردی، برابر با مردان برخوردار باشند و ازدواج کودکان ممنوع اعلام شود
99-زنان باید از هویت شهروندی برابر با مردان برخوردار باشند تا بتوانند برای فرزندان خود ثبت هویت کرده و شناسنامه و باقی اسناد حقوقی مانند حساب بانکی دریافت کنند 
10-سلامت زنان ،سلامت جامعه است و از همین روی باید تمامی زنان فاقد بیمه های درمانی از  بیمه رایگان برخوردارشوند و بتوانند فرزندانشان را تحت پوشش بیمه خود قرار دهند.
زنده باد هشت مارس روز همبستگی مبارزات زنان 
زنده باد برابری زن ومرد
اسفند 95

ماهنامه رهایی زن سری سوم شماره پنجاه و چهارم

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر